Kamp Yapmak İçin 10 Muhteşem Neden


1. Kamp yapmak en ucuz tatil seçeneğidir

Yalnız bir kampçı, bir çift veya geniş bir aile bile olsanız kamp yapmak tatil seçenekleri içerisinde en ekonomik olanıdır. Bir otelin bir günlüğüne ödeyeceğiniz parayla bütün bir tatilinizi geçirebilir, hatta çadır ve kamp malzemeleri sahibi olabilirsiniz.

2. Kamp yapmak size bağımsızlık ve özgürlük kazandırır
Tipik paket tatiller ve rehberli turlar, başından sonuna kadar belli zamanlarda belli programları yapmayı, grup ile birlikte hareket etmeyi gerektirir. Size sunulanı kabul etmek ve onunla yetinmek zorundasınızdır. Gruptan bağımsız hareket etme şansınız pek olmaz. Kamp yaparak ne istediğinizi ve ne zaman istediğinizi kendiniz belirleme şansına ve özgürlüğüne sahipsiniz. Eğer kamp alanınızı sevmezseniz ya da sıkılırsanız pratik bir şekilde toplanıp ertesi gün bambaşka bir yerde uyanmak üzere hareket edebilirsiniz.

3. Doğaya daha yakın olursunuzshutterstock_242371765
Birçoğumuz teknoloji ile dolu şehir hayatı içerisinde yaşarız. Ve sık sık uzaklaşmayı, doğayla iç içe zaman geçirip huzur bulmayı hayal ederiz. Kamp hayatı doğaya ve hatta vahşi yaşama daha yakın olmamızı sağlar. Normalde günlük yaşantımızda görmediğimiz, koklamadığımız ve duymadığımız şeylerle karşılaşmamıza ortam yaratır. Bizleri şehir hayatının stres ve sıkıntılarından tamamen uzaklaştırarak en güzel terapiyi sağlar.

4. Birbirinize daha yakın olursunuz
Tek bir çadır içinde olmak çiftleri ve aileleri birbirine daha yakınlaştırır. Bilgisayar ve televizyon olmadığı için bireyler birbirleriyle daha yakından ilgilenme fırsatı yakalarlar. Evde zaman bulunmadığı için yapılamayan uğraşılar ve ilgi alanları kamp hayatı içerisinde daha kolay yapılır.

5. Modern yaşamın rutin işlerinden kurtulursunuz
Modern yaşamın olmazsa olmazları olan tüm araç ve gereçlerinden kurtulup, daha basit ve sade zaman geçirirsiniz. Bu sayede şehrin gürültüsünden, kalabalığından uzaklaşarak hem bedeninizi hem de ruhunu dinlendirebilirsiniz.

6. Evcil hayvanlarınız bundan çok hoşlanır
Evcil hayvan sahipleri tatil zamanlarında hayvanlarını güvenebilecekleri bir yere bırakma konusunda sıkıntı çekerler. Tatil köyü, otel gibi konaklama noktalarının çoğunda evcil hayvan hoş karşılanmaz, müsaade edilmez. Kamp hayatı içerisinde evcil hayvanlarınız kendi doğal ortamlarında daha mutlu ve huzurlu olacaklardır. Özgürce oynayıp, yiyip içip, ihtiyaçlarını giderebileceklerdir. Ailesiyle birlikte onlar da tatil yapmanın mutluluğunu yaşayacaklar.

7. Kampınızı festivale yakın bir yere kurabilirsiniz
Bir müzik festivali veya bir eğlence var ise gündemde, ona yakın bir noktada konaklayabilir, festivali içinde yaşayarak takip edebilirsiniz. Dolayısıyla festival ve eğlence bittiğinde siz birkaç adımlık yolla yumuşacık yatağınıza ulaşabileceksiniz.

8. Farklı deneyimler ve macera yaşarsınız
Kamp çadırı kuracağınız yer belki bir sahil kenarı, belki dağbaşı ve belki de ormanlık bir alanda göl kenarı olacak. Herneresi olursa olsun o ortam içerisinde doğayla baş başa belki şimdiye kadar görmediğiniz bir canlı türünü keşfetmenin mutluluğunu, belki de ilk kez kamp ateşi yakmanın sevincini yaşayacaksınız.
Yakında bir meyve ağacı keşfedecek ve dalından yemenin tadına doyamayacaksınız. Civarda keşfe çıkıp çeşitli sürprizlerle karşılaşacaksınız. Ve akşam olduğunda veya eve döndüğünüzde anlatacak o kadar çok şeyiniz olacak ki, dinleyenler de size imrenecek.

9. Yeni ve ilginç arkadaşlıklar edinirsiniz
Bir kamp alanında çadırınızın yanında otururken veya masanızda yemek yerken potansiyel arkadaşlıklar için bir sohbet başlatmak kamp hayatı içerisinde daha kolay gerçekleşir. Civarda dolaşırken ilginç kişiliklerle tanışabilir, yeni ve farklı hayatlar tanıyabilirsiniz.
Kısacası bir otel ve tatil köyüne oranla kamp yaşamı çok daha ekonomik, daha esnek, serbest ve rahattır.
Kamp alanınızı seçerken ihtiyaçlarınızı iyi belirleyin. Bulaşık, tuvalet, duş gibi ihtiyaçlarınıza cevap veren bir kamping alanı işinizi görecektir.

10. 5 yıldızlı değil milyonlarca yıldızlı bir tatil yaparsınız
Bir otelin duvarları arasına sıkışmadan onlarca farklı yer görebilirsiniz. Turizm şirketleri size pahalı 5 yıldızlı tatiller önerebilir ancak kamp hayatı size milyonlarca yıldızın altında huzurlu ve farklı bir tatil tecrübesi yaşatır.