Uyku Tulumu Hakkında

Kamp için tasarlanan uyku tulumları; geniş, yumuşak ve konforlu yapılarıyla öne çıkar. Sentetik ve kaz tüyü olmak üzere iki farklı malzemeden hazırlanır; ısı derecelerine göre sınıflandırılırlar. Satın alma noktasında en belirleyici kriter ise uyku tulumunun hangi mevsim/mevsimlerde, hangi hava koşullarında kullanılacağıdır. Bir diğer önemli nokta ise uyku tulumunun kim tarafından kullanılacağıdır çünkü kadın ve erkek vücut ısısı, üşüme noktaları birbirinden farklıdır.

Hangi uyku tulumu sizin için uygundur?

Uyku tulumları için Avrupa Standartları Enstitüsü tarafından belirlenen uyku tulumları ısı ölçümlerini (EN 13537) 4 ana değer altında toplanmıştır: “Üst Limit”, “Konfor Derecesi”, “Alt Limit” ve “Ekstrem Derecesi”. Bu 4 değer, uyku tulumlarının içinde o tulumun hangi ısı ölçümü ile uyumlu olduğunu göstermek amacıyla yer alır.

Uyku Tulumu sıcaklıkları neye göre belirlenir?

Her tulumun ısı değeri; kişinin bir içlik giydiği, uyku tulumu ile zemin arasına serilen mat ile izolasyon sağlandığı ve hava koşullarına dayanıklı bir çadır içerisinde olduğu varsayılarak hesaplanmış değerlerdir.

Üst Limit (Tmax)

Standart bir erkeğin, başlık ve fermuar açık, kollar dışarıda bir uyku tulumu içinde aşırı derecede terlemeden uyuyabileceği ısı değerini gösterir.

Konfor (Tcomfort)

Standart bir kadının, fermuar ve başlık kapalı bir uyku tulumu içinde  rahat ve konforlu bir biçimde uyuyabileceği ısı değerini gösterir.

Alt Limit (Tlimit)

Standart bir erkeğin, ortalama 8 saat boyunca, cenin pozisyonu tabir edilen kıvrık vücut formu ile uyanmadan uyuyabileceği ısı değerini gösterir.

Ekstrem (Textreme)

Standart bir kadının, vücut ısısı 35 derecenin altına düşmeden (yani hipotermi tehlikesi olmaksızın) ortalama 6 saat uyuyabileceği ısı değerini gösterir. Bu ısı değerinde bölgesel donma riski vardır.

Uyku Tulumu Nasıl Seçilir?

Uyku tulumları farklı ebat, farklı materyal, farklı şekil ve ısı dereceleri ile satışa sunulur. Uyku tulumu satın alırken tüm bu kriterleri gözeterek seçiminizi yapmak, en doğru uyku tulumunu bulmanızı sağlayacaktır.

6 Adımda Uyku Tulumu Seçimi

 1. Yaz kampları için min. 5 derece ısı yalıtımına sahip bir uyku tulumu; kış kampları için ise min. -5 derece ısı yalıtımına sahip bir uyku tulumu seçimi idealdir. Uyku tulumları ayrıca 3 mevsim ve extreme hava şartlarına göre seçeneklerle de satışa sunulur. Seyahatler genellikle +/-i 5 derece aralığında gece sıcaklığı olan bölgelere yapılıyorsa bu durumda 3 mevsim uyku tulumu seçimi doğru olacaktır. -23 derecelerin söz konusu olduğu durumlarda ise hedef donmadan hayatta kalmaktır ve buna uygun olarak extreme denilen uyku tulumları seçilmelidir.
 2. Uyku tulumu seçiminde ideal olan konfor derecesini gözeterek seçim yapmaktır. Gidilecek bölgenin gece sıcaklık değerinin beş barem altında seçimler konforlu bir uyku vaad eder. Örneğin gece sıcaklığı 10 dereceye düşen bir bölgede 5 derece ısı yalıtımına sahip bir yazlık uyku tulumu ideal konfor seviyesini sağlayacaktır.
 3. Kadın ve erkek vücut ısısı birbirinden farklıdır. Yapılan araştırmalar kadınların erkeklere daha düşük vücut ısısına sahip oldukları, el ve ayaklarının daha çok üşüdüğünü ortaya koymuştur. Bu nedenle seçeceğiniz uyku tulumunun mutlaka cinsiyete göre yapılması gerekir.
  • Kadınlar için üretilen uyku tulumları Standart ve Uzun olmak üzere iki boyda satışa sunulur. Standart modeller 168 cm.’e kadar, Uzun modeller ise 183 cm.’e kadar boy uzunluğuna sahip kadınlar için uygundur. Kadınlar için üretilen uyku tulumlarının, erkekler için olan modellere oranla, omuz bölgesi dar, kalça bölümü daha geniştir; ayak kısmında ise ekstra ısı yalıtımı vardır.
  • Erkekler için üretilen uyku tulumları 3 farklı boyda üretilir: Kısa, Standart ve Uzun. Kısa modeller 168 cm.’e kadar Standart modeller 183 cm’e kadar, Uzun modeller ise 198 cm.’e kadar boy uzunluğuna sahip erkekler için tasarlanmıştır. Ayrıca bazı marka ve modellerde 203 cm’e kadar uzun boylu erkekler için üretilen ekstra uzun uyku tulumları da vardır.
 4. Uyku tulumları sentetik ve kaz tüyü olmak üzere iki farklı dolgu maddesinden üretilir. Sentetik uyku tulumları, kaz tüyüne oranla daha hafif ve daha ucuzdur. Sentetik uyku tulumları özellikle nemli, ıslak hava koşullarında çok iyi yalıtım sağlar. Su emici yapısı ile kaz tüyü uyku tulumları ıslandıkları zaman yalıtım özelliğini kaybederler. Eğer nemli ve su ile temasın söz konusu olduğu bir mevsimde kamp tatili yapacaksanız alınacak uyku tulumunun bu özelliğin gözetilerek seçilmesi önemlidir. Peki Kaz Tüyü mü, Sentetik mi?
  • Kaz Tüyü Uyku Tulumları: Kaz tüyü uyku tulumları hafiftir. Kullanım kurallarına uygun bakımı yapıldığı taktirde ömür boyu kullanabilirsiniz, dayanıklıdır. Sıkıştırılabilir, az yer kaplar, trekking gibi sırt çantalı seyahatler için idealdir. Isı yalıtımı yüksektir. Bakımı zordur, titizlikle temizlenmesi gerekir. Dış yüzeyinin su geçirmez kumaşla kaplı olmasına dikkat edilmelidir.
  • Sentetik Uyku Tulumları: Sentetik tulumlar tamamen ıslansa bile ıslaklığı içeri aktarmadıkları için tulumun içinde güvenle kuru ve sıcak kalırsınız. Ağır ve pofidik yapıları ile hacimlidirler, yer kapladıkları için araçla gidilen tatiller için daha uygundurlar. Kaz tüyü olanlara oranla fiyat olarak daha ucuz, dayanıklılık anlamında daha kısa ömürlüdürler.  Çamaşır makinesinde yıkanabilir bu nedenle daha pratiktirler.
 5. Form olarak 2 tip uyku tulumu vardır. Dikdörtgen ve mumya kesim uyku tulumlarından hangi modele karar vereceğinizi gidilecek bölgenin mevsim özellikleri belirler. Mumya tipi uyku tulumu modelleri özellikle soğuk havalarda doğru yalıtım sağlarken, dikdörtgen kesim uyku tulumları ilkbahar ve yaz aylarında alçak irtifalarda kullanıma cevap verir. Pratik kullanımı ve kompakt yapısı ile mumya tipi uyku tulumları en çok tercih edilen kategorisindedir.
 6. Uyku tulumları yapı olarak mevcut vücut ısısının, uyku tulumu içinde korunması esasına dayanır. Bu nedenle uyku tulumunun yarım fermuar olanları yalıtım açısından daha iyi sonuç verir. Fermuar hacmi büyüdükçe yalıtım zorlaşır.

Kaynak: http://www.tekbasinadaolur.com/uyku-tulumu-nasil-secilir/